• Bezpieczne zakupy i prawa konsumenta, czyli debata szkolna w ramach projektu Złote szkoły NBP

• „Szybkie, tanie... ale czy bezpieczne?” to temat drugiej debaty szkolnej uczniów klasy VII i VIII, która miała miejsce 28 kwietnia 2021r. To ostatnie już spotkanie w ramach projektu "Złote szkoły NBP", podczas którego uczestnicy dyskutowali o bezpiecznych zakupach i prawach konsumenckich. Zaproszonym gościem była pani Hanna, która uważnie przysłuchiwała się opiniom młodych ludzi. W rolę moderatora wcieliła się Magdalena Brożek uczennica klasy VII, która na początku zaprezentowała uczestnikom najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów. Uczniowie przytaczali również przykłady z życia, kiedy niezastosowanie się do zasad bezpieczeństwa naraziło ich na utratę środków finansowych lub rozczarowanie zakupionym towarem. Budującym faktem było to, iż uczniowie wiedzą jakie przysługują im prawa jako konsumentom np. że w ciągu 14 dni mogą odstąpić o umowy zawartej na odległość, wiedzą też jak bezpiecznie opłacić zakupy i co należy zrobić gdy zostaniemy ofiarą oszustwa. Wspólnie podsumowując debatę uczniowie stwierdzi, że zakupy są super, ale kupować należy ostrożnie.

• Debata szkolna w ramach projektu "Złote szkoły NBP"

• 27 kwietnia 2021r. uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w trzecim a zarazem ostatnim zadaniu projektu „Złote szkoły NBP”, w ramach którego odbyła się debata szkolna. Tematem debaty było „oszczędzanie- czy warto odkładać pieniądze na później”. Nad prawidłowością przebiegu naszego spotkania czuwała pani Hanna, której tematyka finansów nie jest obca, a debatę poprowadził uczeń klasy VIII Jakub Kaufka, który czuwał nad porządkiem obrad. We wstępie marszałek zapoznał uczestników debaty z tematem oszczędzania, następnie uczniowie którzy wcielili się w rolę sekretarzy Kasia, Magda, Oliwia i Bartek zaprezentowali zgromadzonym swój punkt widzenia i podejście do odkładania pieniędzy na wyznaczony cel. Pozostali uczniowie mieli możliwości zajęcia stanowiska w tej sprawie. Pod koniec spotkania nawet najbardziej nieoszczędni i sceptycznie nastawieni do tego tematu uczniowie przekonali się, że umiejętne gospodarowanie pieniędzmi jest bardziej opłacalne. Uczniowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej debacie poruszającej tematykę bezpiecznych zakupów sieci.