• Historia szkoły

Początki naszej szkoły sięgają pierwszych lat powojennych. Już w 1945 roku mieszkańcy wsi wystąpili z prośbą do Inspektora szkolnego w Wałczu o utworzenie szkoły. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 15 stycznia 1946 roku. Zajęcia odbywały się w budynku po dawnej niemieckiej szkole ewangelickiej w jednej sali lekcyjnej przygotowanej do zajęć przez rodziców. Pierwszym kierownikiem i jednocześnie nauczycielem był Pan Józef Karaś. Od 1 września 1946 roku funkcjonowała w Gostomi szkoła czteroklasowa oraz zatrudniony został drugi nauczyciel Pani Jadwiga Poraca. Oddano do użytku druga salę lekcyjną.

W 1947 roku do naszej placówki uczęszczało już ponad 100 uczniów z Gostomi i sąsiednich miejscowości: Dzikowa, Łąk i Brzezinek. Zwiększyła się również liczba klas i nauczycieli. Z roku na rok liczba uczniów nieznacznie rosła, zmieniała się też kadra nauczycielska i kierownictwo szkoły.

Kolejną ważną datą w historii naszej szkoły jest rok 1966, kiedy to powstała szkoła ośmioklasowa. Uczniowie uczyli się w  6 salach lekcyjnych, była też szkolna  biblioteka i pokój nauczycielski. Kierownikiem szkoły był wówczas Pan Jan Grzesik.

Od 1 stycznia 1969 kierownictwo placówki powierzono Pani Alicji Grzesik, która pełniła tę funkcję przez 33 lata do października 2003 roku. W tym długim i owocnym w sukcesy okresie nastąpiło wiele zmian. Ze względu na zły stan techniczny jednego budynku szkolnego zmniejszono ponownie liczbę klas. Remont trwał od 1977 do 1984 roku.

W tym czasie uczniowie klas IV – VIII dojeżdżali do szkół wałeckich nr 1 i nr 4. Natomiast szkoła w Gostomi składała się z klas I – III i działającego od 1977 roku oddziału przedszkolnego. Uczyło w niej tylko 3 nauczycieli.

W październiku 1984 roku oddano do użytku nowo wyremontowany i rozbudowany budynek. Do Gostomi wróciły dzieci dojeżdżające do klas IV i V. Z roku na rok przybywała jedna klasa, by w roku szkolnym 1987/88 stać się ponownie pełną ośmioklasową szkołą. Uczęszczało do niej wówczas 179 uczniów a uczyło 13 nauczycieli.

W 1992 roku zostały zamknięte szkoły w Ługach Wałeckich i Dzikowie. Dzieci z tych placówek przeszły do Gostomi do klas I – III.

W 1996 roku dla potrzeb szkoły zaadaptowany został kolejny, trzeci budynek, w którym wcześniej mieścił się  wiejski klub. Ulokowano w nim dwie sale lekcyjne i bibliotekę.

Kolejnym etapem zmian była rozbudowa budynku tzw. „białej szkoły”. Powiększono ją o 3 sale lekcyjne, pokój nauczycielski, kancelarię i sanitariaty. Zrezygnowano z użytkowania budynku po dawnym klubie i szkoła ponownie mieściła się w dwóch obiektach.

W ostatniej dekadzie XX wieku nie tylko modernizowano i rozbudowywano szkołę. Wprowadzano do niej również nowinki techniczne. W 1999 roku szkoła otrzymała pierwsze 6 komputerów. Uczniowie początkowo korzystali z nich  na zajęciach kółka informatycznego, a od roku 2001 na wprowadzonych do programu nauczania w klasach III – VI  zajęciach informatycznych. Pracownia komputerowa służyła również nauczycielom i mieszkańcom wsi

W 2003r. na emeryturę odeszła dyrektor szkoły Pani Alicja Grzesik. Przez kolejne dwa lata funkcję tę pełniła Pani Alicja Osuch.

Od listopada 2005 r., dyrektorem naszej szkoły jest Pani Halina Stachowiak. Nastąpił dynamiczny rozwój placówki.  Od 2006 do 2013 r. w szkole zrealizowano 9 projektów unijnych na kwotę ok. 1 mln 450 tys. Dzięki projektom szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne. Zakupiono pierwsze tablice interaktywne i laptopy. W tym okresie powstała także nowoczesna pracownia językowa. Wytężona praca nauczycieli oraz dostęp do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, sprawiły, że uczniowie osiągali wysokie wyniki w nauce oraz na egzaminach.  Obecnie nasza szkoła może konkurować z najlepszymi szkołami w województwie a nawet w Polsce.

W 2008 roku był pierwszy remont małego budynku szkolnego. Powstała biblioteka szkolna wraz Centrum Informacji Multimedialnej.

Rok później w 2009 r. w wyniku kolejnej modernizacji powstał punkt żywieniowy i stołówka szkolna.  W tym samym roku powstały  pierwsze w gminie i w powiecie punkty przedszkolne w Gostomi, Dzikowie i Chwiramie.

W 2010 roku rozpoczęła się budowa nowej, sali gimnastycznej. W 2012 roku zakończyła się rozbudowa i modernizacja głównego budynku szkolnego oraz  nowej sali. Dzięki tej inwestycji budynek został powiększony o dodatkową salę lekcyjną i dużą  salę gimnastyczną.

W latach 2013 – 2017 szkoła była filią Szkoły Podstawowej w Strącznie.

W ostatnim, dynamicznym okresie rozwoju szkoły stworzyliśmy również nowe  tradycje. Ważną i podniosłą chwilą w życiu całej społeczności szkolnej stała się uroczystość nadania szkole imienia. Ta długo oczekiwana chwila nastąpiła 24 marca 2010 r. Od tego dnia oficjalnie patronem szkoły jest wybitny znawca duszy dziecięcej, autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom – Janusz Korczak. W tym samym roku, odsłonięte zostało popiersie patrona szkoły wykonane przez przyjaciela szkoły Pana Jerzego Wawrzysza, który dwa lata później wykonał i ofiarował szkole kolejny dar, pomnik Janusza Korczaka z dziećmi. Rzeźba ta zdobi nasz ogród szkolny.

Od 2014 roku tradycją naszej szkoły jest honorowanie jej przyjaciół i wyróżniających się absolwentów statuetkami Korczaka wręczanymi na gali Korczaków podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. W tym roku również została zapoczątkowana  szósta aleja, w której absolwenci naszej szkoły sadzą swoje pamiątkowe drzewko.

Dzisiejszy, wyjątkowy dzień, w którym wszyscy mamy zaszczyt uczestniczyć stanie się kolejnym historycznym wydarzeniem w dziejach naszej szkoły.  Zapraszamy do celebrowania tej radosnej i doniosłej uroczystości.