Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gostomi
„CO DALEJ ÓSMOKLASISTO…?”
Podjęcie decyzji o wyborze zawodu jest trudnym etapem w życiu. Ważne jest więc wyposażenie uczniów w umiejętności przydatne w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu, które rzutować będą na dalszy przebieg kariery zawodowej młodego człowieka. Młody człowiek powinien poznać siebie i własne predyspozycje zawodowe, by mógł dokonać prawidłowego wyboru. Od 1 września 2017 roku prawo oświatowe zobligowały szkoły podstawowe do objęcia uczniów, a w szczególności klas VII i VIII zajęciami z zakresu doradztwa zawodowego. Bazując na zainteresowaniach oraz słabych i mocnych stronach każdego ucznia należy ukierunkować go na wybór dalszego kształcenia i przygotować do podjęcia decyzji o wyborze zawodu. Samoświadomość, czyli wiedza o tym, co robię w danym momencie i po co to robię, co jest dla mnie ważne, a co ważniejsze – jest kluczowa w procesie wyznaczania swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Dobre jej zbudowanie oraz znajomość rynku pracy są niezbędne, aby osiągnąć cel zawodowy. Nawet jeśli w przyszłości będzie się on zmieniał i wpływ na niego będą miały różne nieoczekiwane okoliczności życia.
Kreowanie kariery życiowej uczniów to nie doraźne, pojedyncze działania lecz proces, który powinien być zaplanowany i zorganizowany oraz mieć założenia programowe i systemowe.
Głównym celem stworzenia w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gostomi Wewnątrzszkolnego System Doradztwa Zawodowego było przygotowanie uczniów do podjęcia trafnych decyzji edukacyjno-zawodowych, wyboru szkoły ponadpodstawowej zgodnej z zainteresowaniami i uzdolnieniami, oraz do roli pracownika na współczesnym rynku pracy.
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w szkole obejmuje ogół działań podejmowanych przez szkołę w celu prawidłowego przygotowania uczniów do wyboru dalszej drogi kształcenia. System ten określa rolę i zadania osób odpowiedzialnych w ramach rocznego planu działań, czas i miejsce realizacji zadań, oczekiwane efekty, metody pracy. Adresatami projektu są uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i instytucje wspomagające proces doradczy. Dobrze przygotowany uczeń do podjęcia decyzji edukacyjnej i zawodowej to taki, który wie jakie ma zainteresowania i predyspozycje, potrafi dokonać samooceny, zna swoją wartość, ma plany na przyszłość.
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego uwzględnia 4 obszary działań doradczych:
- poznanie siebie, własnych zasobów,
- kwalifikacje na rynku pracy i kompetencje,
- zawody przyszłościowe, rynek edukacyjny i pracy,
- planowanie własnego rozwoju i podejmowanie pierwszych świadomych decyzji dotyczących ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Cele szczegółowe:
Uczniowie:
· rozwijają umiejętności pracy zespołowej oraz kształtowania właściwych relacji społecznych
· wiedzą jak rozwijać swoje zainteresowania, pasje i talenty
· posiadają informacje o zawodach, ofercie edukacyjnej i rynku pracy
· potrafią podejmować decyzje w oparciu o wiedzę o swoich zasobach
Nauczyciele:
· potrafią diagnozować potrzeby i zasoby uczniów
· rozwijają talenty, zainteresowania, zdolności, predyspozycje uczniów
· wspierają rodziców w procesie doradczym, udzielają informacji, kierują do specjalistów
· znają ścieżki edukacyjne, ofertę szkół, zasady rekrutacji
· włączają partnerów w proces orientacji i doradztwa zawodowego w szkole
Rodzice:
· znają mocne i słabe strony swojego dziecka
· są zaangażowani i przygotowani do pełnienia roli „pierwszych doradców”
· znają czynniki ważne przy wyborze szkoły i zawodu
· znają ścieżki edukacyjne, ofertę szkół, zasady rekrutacji
· wiedzą, gdzie szukać pomocy dla swoich dzieci
· angażują się w pracę doradczą szkoły
Realizatorzy i uczestnicy
WSDZ realizowany jest przez społeczność szkolną: dyrektora szkoły, nauczycieli i wychowawców, specjalistów, uczniów. Szkoła będzie w tym zakresie współpracowała z instytucjami i organizacjami wspierającymi jej pracę (m.in. Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, szkołami ponadpodstawowymi, zakładami pracy). Doradztwo zawodowe obejmuje spójne działania szkoły w zakresie pracy indywidualnej i grupowej z uczniami przy wsparciu i poradnictwie nauczycieli oraz zaangażowaniu rodziców. Działania mają charakter zaplanowany, systematyczny. Jest to zobowiązanie i wysiłek całej społeczności szkolnej, w której poszczególne grupy podejmują określone działania. Zakres zadań poszczególnych osób zaangażowanych w proces doradczy wynika z kompetencji, profilu wykształcenia, wykładanych treści oraz podstawy programowej w szkole podstawowej.
- Dyrektor szkoły – dopuszcza program do użytku po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej;
- Szkolny koordynator doradztwa zawodowego – czuwa nad sprawnym przebiegiem realizacji programu nauczania;
- Pedagog/psycholog – wspierają wychowawców w realizacji programu nauczania, udzielają wsparcia indywidualnego w sytuacjach tego wymagających, prowadzą zajęcia grupowe z uczniami;
- Wychowawcy – wspierają uczniów w poszerzaniu wiedzy na temat oferty edukacyjnej oraz rozwijają zainteresowania i talenty uczniów pomocne przy wyborze kierunku drogi zawodowej;
- Nauczyciel bibliotekarz – gromadzi aktualne publikacje związane z ofertą edukacyjną;
- Pozostali nauczyciele – dbają o poszerzanie wiedzy dotyczącej zawodów oraz predyspozycji uczniów zgodnie z uczonym przedmiotem.